שלוש יעקוב ופרלה

פרלה ויעקב שלוש   שדרות רוטשילד 11

44shlushjpic2יעקב, אחיו של י.א. שלוש וצעיר בניו של אהרון שלוש, נולד ביפו בשנת 1880 [תר"מ]. יעקב לא לקח חלק פעיל בעסקי משפחת שלוש. הוא נהה אחר נטיותיו הספרותיות והשתלם בבירות בספרות ערבית ובמדעי המזרח. המסחר והכסף לא קסמו לו. אולם למרות זאת הוא למד את תורת המסחר בבירות.

יעקב כתב שירים ומאמרים בשפה הערבית, שפורסמו בעיתונות הערבית והעברית. כמו כן, פרסם מחקרים על הזיקה שבין השירה הערבית לשירה העברית. לאחר אירועים משפחתיים, היה כותב שיר רגיש ונוגע ללב. אף כי לא עסק במסחר, נתקבל על המנהל הראשון של בנק אנגלו- פלשתינא, זלמן דוד לבונטין לשמש כגזבר הבנק הראשון. הוא עבד בבנק 40 שנה. כאשר ראש העיר דיזנגוף נזקק להסבר על אפשרות גיוס מלווה לעיר, פנה בחודש מרץ 1912 ליעקב שלוש וקיבל חוות דעת על "מלווה פנימי של הממשלה העות'מאנית, ובאילו דרכים ניתן לנצלו". יעקב שלוש היה פעיל בוועדות שונות של אחוזת- בית ושימש לעיתים מזומנות בתור בורר. במסמך היסוד של החברה שעסקה ברכישת קרקעות סביב ת"א [בנק אפ"ק+"חברה חדשה" +חברת "גאולה"], נאמר כי בכל סכסוך אשר יפול בין החברה לבין בעל המגרש, או ועד ת"א יהיה הבורר יעקב שלוש.

פרלה נולדה בשנת 1887 למשפחת ברך מירושלים שמוצאה מיוון. לפרלה ויעקב היו שלוש בנות ושני בנים. הבכורה מרגלית, שנישאה למתמטיקאי ואיש משרד הביטחון, משה חבצלת. בתו השנייה, מאירה נישאה לבנקאי שעלה מגרמניה, וולטר אדם והבת הצעירה, לאה נישאה לדוד לובינסקי שעלה מפולין בשנות העשרים. הבן הבכור, גבריאל היה מהנדס שנהרג בתקופת מאורעות 1938 בעת שמונית בה נסע מירושלים לת"א הותקפה על ידי ערבים בעיר רמלה. הבן השני, שלמה איש "הגנה" ותיק, נישא למרי בת משפחת יהודית ממצרים. שלמה פעל רבות במסגרת "המוסד לעליה" בהעלאת יהודי מרוקו.

 יעקב נפטר בשנת 1944 . פרלה ויעקב שלוש נקברו בבית העלמין בנחלת- יצחק.

שלוש יעקב ופרלה – עץ משפחה

שלוש יעקב ופרלה – תמונת משפחה