רסקין משה ושושנה (רייזל)

רסקין משה ושושנה ( רייזל )  לילינבלום 20

משה נולד ב 1878 ברוסיה הלבנה בעיירה ז'רוויץ פלך הומל לאביו זלמן לוי יצחק ולאימו פרידה בת פנחס רבינוביץ. הם נמנו על חסידי חב"ד30raskin-familypic.
זלמן אביו היה מורה ומלמד, ומשה למד כמקובל בחדר בנוסח חב"ד.

כבוגר עבד והתמחה בבורסקאות.
בן 22 גויס לצבא הצאר הרוסי שירת שם שנתיים והיה לחייל מצטיין, מוכשר וממושמע.
עלה לישראל ב 1904 בגלי העלייה השנייה תחילה לירושלים שם עבד במפעל בורסקאות ואחר כך ירד ליפו ועבד כמומחה בורסקאי בבית החרושת לעורות של משה בצלאל טודרוסוביץ ( אביו של דוד תדהר ). משה היה מחלוצי ענף הבורסקאות בארץ והדריך פועלים רבים שעבדו תחת ידו.
משה בצלאל שהיה איש ציבור נכבד ביפו, לקח את משה רסקין תחת חסותו ושידך לו את ביתו היפה והחרוצה של ר' אליהו וינשטיין השו"ב הידוע של יפו את שושנה ריזל, נישואי הזוג נערכו ב 1905 בנווה שלום.
שושנה ריזל נולדה ביפו העתיקה להוריה אליהו ויונה טויבה וינשטיין שגרו אז ביפו מעל החמאם. כילדה הוזהרה מלשחק בחוץ מפחד הסביבה הערבית. היא שיחקה בחצרות הסגורים של משפחות יהודיות אמידות, אחת מהן, משפחת שלוש.
עם הקמת נווה שלום עקרו לשם ב 1894 אליהו ובני משפחתו. היא הייתה יד ימינה של אימא בניהול הבית וטיפול במשפחה, ונתגלתה במלוא תכונותיה הטובות והידועות.
עם נישואיה ב 1905 והיא בת 17 עבר הזוג הצעיר לגור בבית אחר בנווה שלום.
ב 1909 הצטרף הזוג על שני ילדיהם הראשונים וביחד עם ההורים ואחיה נחום וישראל לאחוזת בית והיו בין יתר המייסדים של השכונה. ביתם הוקם ב 1910 בלילינבלום 20 .
בגירוש היהודים ב 1917 עברה המשפחה תחילה לפתח תקווה, אולם הצבא הטורקי נזקק לעורות מעובדים וכך פנה אל משה הסוחר הידוע ישראל חבס שהיה ספק של הצבא הטורקי והעמידו בראש מפעל עורות בסומייל שסיפק את הטורקים, לכן עברה המשפחה תקופה קשה זו ברווחה יחסית, כשהמפעל שימש למשפחה כמסתור.
משה הקים לעצמו עסק בורסקאי קטן, בעג'מי על החוף, אולם ב"מאורעות" 1921 הרסו הפורעים הערבים את המפעל כליל. משה ניצל בנס אך לא מעט בגלל תושיית אשתו ריזל שהובילה באומץ לב נדיר לוחמים מן ההגנה ליפו אל המפעל ההרוס בעג'מי  ושם מצאו את משה מתחבא אצל בעל הבית הערבי שגונן עליו. משה ניצל אך כל רכושו במפעל הלך לטמיון.
לאור מצבו העגום התיר דיזינגוף באופן חריג ולראשונה בשכונת תל אביב למשה לפתוח חנות מכולת בביתו בלילינבלום 20 . זו הייתה החנות הראשונה שנפתחה בשכונת תל אביב ההסטורית.
משה ושושנה עמלו כל חייהם קשה כדי לגדל ולחנך את ילדיהם.
ב 1958 נפטר משה לאחר תקופת ארוכה של מחלות בייסורים, אולם האיש עניו תמים וישר דרך לא התלונן.
שושנה אשר במותו של משה הייתה בת שבעים המשיכה לחיות בדירתה עוד שנים רבות, כשהיא מלאת חיים ומרץ.
ב 1980 כשהיא בת 92 ובריאותה רופפת קיבלה ריזל את מעמד יקירת תל אביב לקול תרועות צאצאיה, משפחתה, נכבדים וקהל רב מוקיריה.
ב 1984 כשהיא בת 96 נפטרה כשהיא הנצר האחרון למשפחות מייסדי אחוזת בית היא תל אביב.

נכתב על ידי הבן פנחס רסקין

myimages24  תמונת זוג המייסדים
excel64  רסקין-עץ משפחה