רחל וניסים קורקידי

רחל וניסים קורקידי  שדרות רוטשילד 8

155Rachel-and-Fortuna2ניסים קורקידי נולד בעיר ברגאמה, טורקיה בי"ד תרל"ב (1872), לאביו ר' אברהם, רבה של הקהילה ומחבר הספר "ויקח אברהם". בשנת תרמ"א-1981 עלה עם הוריו לארץ ישראל. המשפחה השתקעה בירושלים.ניסים למד בתלמוד תורה של הספרדים, ביה"ס "דורש ציון" ואח"כ בישיבת "תפארת ירושלים".

בשנת תרמ"ט (1889) נשא לאשה את רחל ובני הזוג עברו ליפו. בשלוש השנים הראשונות לשהותם ביפו, עסק ניסים קורקידי בהוראה ולאחר מכן עסק במסחר לצד עיסוקיו הרבים בענייני ציבור.

כשעבר ליפו פעל רבות למען איחוד העדות הספרדית והאשכנזית ויסד ועד קהילה מאוחד ביפו. היה חבר בועד הקהילה במשך שנים רבות. ניסים קורקידי שימש גם בועד בית החולים היהודי ביפו וחבר בהנהלת החברה קדישא. לפני מלחמת העולם הראשונה היה חבר מועצת העיר יפו (1910 – 1913) וחבר לשכת המסחר.

רחל וניסים קורקידי הצטרפו ליוזמה להקמתה של "אחוזת בית" והיו בין 66 המשפחות המייסדות.
תודות ליחסיו הטובים עם הערבים הצליח לקנות חיטה להזנת היישוב היהודי בתקופת מלחמת העולם הראשונה. הוא גם היה פעיל בעזרה למגורשי יפו ותל אביב והיה חבר "ועד ההגירה".
ניסים קורקידי היה שותף ליסודו של בנק קופת – עם, שכונת בית וגן [לימים, בת- ים].
מילדותו למד חזנות הסגנון הספרדי ולימים היה לחזן הראשי בבית הכנסת הספרדי בנוה- שלום ולאחר מכן בבית הכנסת "אוהל מועד" בתל אביב.
עקב מעמדו בציבור, היה ניסים לבורר ומפשר בהתנדבות, וכונה הרב או חכם קורקידי, למרות שלא הוסמך לרבנות.
לזוג קורקידי היו 2 ילדים. הבכור, אברהם והבת פורטונה.
ניסים קורקידי נפטר בכ"ה חשון תרצ"ח (1937). הוא ורעייתו רחל קבורים בבית העלמין בנחלת יצחק.

נערך על ידי מיקי כהן על בסיס חומר באנציקלופדיה של דוד תדהר

myimages24  רחל קורקידי וביתה פורטונה
myimages24  רחל וניסים קורקידי ובכורם אברהם