פניה ויהודה- ליב מטמן- כהן

פניה ויהודה- ליב מטמן- כהן  השחר 11

Matmonיהודה- ליב נולד בכפר אוסטיה שבאוקראינה בי"ד סיון תרכ"ט (1869) להוריו, מרים ואברהם- מאיר. הוא קיבל חינוך תורני ובאופן פרטי למד שפות ומדעים וסיים עם תעודת בגרות ותעודת הוראה. בשנת 1890 עבר לביאליסטוק, היה ממקורבי הרב ש. מוהליבר ונתקבל כחבר באגודת "בני משה". בשנת 1891 יסד בעיר קאלאראש, בסרביה בית ספר עברי שהתמקד בהוראת השפה העברית וחינוך לחיבת ציון.

בשנת 1897 עברו בני הזוג לאודסה שם למד באוניברסיטה מדעי הטבע, יסד את אגודת הסטודנטים העבריים  "עבריה" ועסק בהוראת התרבות והשפה העברית. לצורך הכשרתם להוראה בארץ ישראל, נתקבלו בני הזוג באוניברסיטה בברן, שוויץ. בשנת 1904 קיבל יהודה- ליב את התואר דוקטור לפילוסופיה וביאולוגיה.

דומה שהיכרותו של יהודה- ליב מטמן עם ד"ר ב"צ מוסינזון וד"ר חיים בוגרשוב, שלמדו אף הם באותה אוניברסיטה, הניבה את הזמנתו של יהודה- ליב לשמש מנהל בית הספר בראשון- לציון. בסתו שנת 1904 עלתה משפחת מטמן לארץ ישראל והתיישבה בראשון- לציון. יהודה- ליב הנהיג את העברית כשפת ההוראה וחיזק את הזיקה לציונות בקרב התלמידים וההורים.

חילוקי דעות עם חברי ועד המושבה בקשר למבנה בית הספר ותכלית הלימודים, הביאה לפרישתו והמשפחה עקרה ליפו שם יסד עם רעייתו פניה בית ספר במתכונת של גימנסיה עברית. בראשית דרכו  למדו במוסד 17 תלמידים. לימים עברה הגימנסיה ממקומה המקורי לדרך יפו [רחוב אילת] ובשנת 1910 הונחה אבן הפינה לגימנסיה "הרצליה" בקצה הצפוני של רחוב הרצל.

כשנוסדה "אחוזת בית" הצטרפה משפחת מטמן – כהן ליוזמה והקימה את ביתה בסמיכות לגימנסיה, ברחוב השחר 11.

כשנוסדה הגימנסיה העברית בירושלים [בשנת 1910] שימש יהודה- ליב כמנהלה במשך שנה אחת. הוא היה נוסע פעמים בשבוע לירושלים ורק כאשר מונה שלמה שילר לתפקיד שוחרר מטמן- כהן מתפקידו זה.

כשפרצה מלחמת העולם הראשונה [1914] הוכרחו מוסינזון ובוגרשוב לצאת את ארץ ישראל בגלל נתינותם הרוסית. יהודה- ליב מטמן- כהן שהחזיק באזרחות עות'מאנית. נשא לבדו בעול ניהול הגימנסיה "הרצליה". בעת גירוש יהודי תל אביב ויפו בפסח 1917, יצא בראש המורים והתלמידים למוסד בכפר שפיה. לאחר מכן עבר להתגורר עם משפחתו בחיפה עד לסיום המלחמה.  לאחר המלחמה חזר להורות בגימנסיה "הרצליה". אולם בנוסף לכך יסד וניהל את בית הספר ברמת גן, שכונה שהיה שותף ליסודה. בשנת 1936 הקדיש את זמנו לניהול בית הספר התיכון ברמת גן.

יהודה- ליב מטמן- כהן פרסם מאמרים שונים בעיתונות והשאיר כתבי- יד מדעיים.

הוא נפטר בי"ז אדר תרצ"ט [1939] ונקבר ליד רעייתו בבית העלמין ברחוב טרומפלדור.

ילדי בני הזוג הם: לאה, רעיית ד"ר מנחם ליבוביץ, הבן הרופא – אברהם, עבריתיה, רעיית דוד גלצקי וטבענה רעיית ישראל ישראלי.

נערך על ידי מיקי כהן על סמך האינציקלופדיה של דוד תדהר