פוחובסקי אהובה ואריה

פוחובסקי אהובה ואריה- לאון  לילינבלום 27

87pochovskyfamilypicד"ר יהודה לייב פוחובסקי נולד בנסוויץ' שבמחוז מינסק בבלרוסיה בשנת 1869. הוא הצטרף בנעוריו לחוג הנוער של חובבי- ציון בעירו. הוא היה אחד הראשונים מבין יהודי רוסיה שהותר להם ללמוד רפואה.

הוא למד והוסמך כרופא באונברסיטת חרקוב בשנת 1897. לאחר שהשתלם במקצועו בברלין, עלה ד"ר פוחובסקי לארץ- ישראל בשנת 1906.ופתח ביפו את מרפאתו הפרטית. בנוסף לכך שימש כרופא כירורג בבית- החולים 'שערי ציון' ביפו. לאחר מספר חודשים של עבודה ביפו הוזמן ד"ר פוחובסקי לשמש רופא המושבה רחובות.

לאחר שנתיים ברחובות, חזר ליפו והצטרף לקבוצת המייסדים של "אחוזת בית" שם הקים ד"ר פוחובסקי את בית בן שתי קומות ברחוב לילינבלום 27 שהיה מיועד לשמש גם כמרפאה. בשנת 1911 מונה למנהל בית- החולים 'שערי ציון' ששימש את הקהילה היהודית ביפו ובתל- אביב. שנים רבות עמד בראש הסתדרות הרופאים בתל- אביב.

בשנת 1912 נישאו אהובה [לבית פטרושנסקי] שעלתה לארץ- ישראל מבסרביה. לבני הזוג נולדו 3 ילדים. שתי בנות הילדה וגבריאלה והבן, תיאודור בן- ציון שנפל במלחמת- העצמאות במהלך הקרב בבית- סוסין, בחודש יוני 1948. הבן, תיאודור שירת בפלמ"ח ובזמן מלחמת העולם השנייה התגייס ושירת בבריגדה היהודית'.

משפרצה מלחמת העולם הראשונה התעת'מן וגויס לצבא הטורקי. הוא שירת בבתי- חולים צבאיים בעזה, בסוריה, בירושלים ובטבריה. בסיום המלחמה חזר לתל- אביב ופתח בביתו את בית- החולים הפרטי "גלעד" בו נולדו רבים מילדי תל- אביב של אותם ימים.

ביתה של משפחת פוחובסקי היה מקום מפגש חברתי בתל- אביב הקטנה. אהובה הייתה עסקנית ציבור פעילה, היא נמנתה עם מארגני ה'עָדלֹאיָדוֹת' לצד עזרתה לד"ר פוחובסקי בעבודתו הרפואית.

ד"ר פוחובסקי היה גם "חקלאי". בחצר הבית היה משק- חי  שכלל פרות, תרנגולות, אווזים וברווזים וגם גן- ירק ועצי פרי. באחד הפרוטוקולים מישיבת וועד "אחוזת בית" רשומה תלונה של השכנים של משפחת פוחובסקי המתלוננים על בעלי החיים המפרים את שלוות הרחוב…

אהובה פוחובסקי נפטרה ראשונה ונקברה בבית- העלמין בקריית- שאול. יהודה- לייב פוחובסקי נפטר בשיבה תובה בשנת 1963 כשהוא בן 94 ונקבר בבית- העלמין ברחוב טרומפלדור.

myimages24  ד"ר פוחובסקי
myimages24  פוחובסקי – תמונת משפחה
excel64  פוחובסקי – עץ משפחה
myimages24  בית פוחובסקי – תכנית המיגרש החיצונית ששימש לאיכסון, גינה ולול תרנגולות
myimages24  שירטוט קומת הקרקע של בית פוחובסקי