עזריהו יוסף ושרה

שרה ויוסף עזריה  אחד העם 14

157Azaryahu2שרה [מאירוב] עזריהו נולדה בשנת 1873  בעיר דינאבורג, רוסיה. יוסף עזריהו [אוזרקובסקי] נולד בשנת 1873 בעיר סובאלק, רוסיה. עוד טרם שנפגשו התקרבו שני בני- הזוג לתנועת "חיבת ציון".

יוסף עלה לארץ- ישראל בשנת 1891 ועבד כפועל חקלאי במושבות יהודה תחת השגחתם של פקידי הברון רוטשילד. בשנת 1894 שב לרוסיה ושרת כארבע שנים כנגן בתזמורת צבאית בצבא הרוסי. לאחר שחרורו חזר לעיר מולדתו ועסק בהוראת השפה העברית. בסוף שנת 1899 קיבל באודסה תעודת הוראה ממשלתית ולימים המשיך את לימודיו הגבוהים במערב אירופה.

שרה נסעה לביקור ראשון בארץ- ישראל בשנת 1897. שרה נשלחה לא"י על ידי משפחתה כדי להחזיר את אחותה הבוגרת שחלתה קשה במלריה. שרה נצלה את זמן ההמתנה לאנייה שתחזירן לאודסה כדי לסייר במושבות יהודה, במקווה- ישראל.

לאחר שפעילותם הציבורית והחינוכית הפגישה ביניהם, נישאו השניים בשנת 1901. לאחר שנישאו נסע הזוג לברן שבשוויץ ללימודים גבוהים בתחום החינוך. במהלך הלימודים לקחו חלק בפעילות ציונית והשתתפו בקונגרס הציוני החמישי כנציגי "הפרקציה הדמוקרטית" שדגלה בדמוקרטיה, חילוניות ולאומיות. בשוויץ נולד בנם הראשון.

בשנת 1905 הוזמן יוסף עזריהו ע"י ועד מושבת רחובות לשמש מורה בבית- הספר במושבה ושרה הוזמנה  לשמש כמורה בבית- הספר לבנות ביפו.

בשנת 1906 לכשעברה המשפחה להתגורר בנוה- שלום, לימדו בני הזוג בבית- הספר לבנות שפעל במסגרתו של ועד "חובבי ציון". יוסף עזריהו בשיתוף עם שניים ממורי אותו בית- ספר ערכו לראשונה תוכנית לימודים שיטתית ומעובדת לפרטיה אשר שימשה את כל בתי- הספר היסודיים בא"י. מהשנים 1908 ועד 1918 היה יוסף עזריהו יו"ר נרכז המורים.

אף כי מצבם הכספי לא היה טוב, הצטרפו שרה ויוסף עזריהו לקבוצת האנשים שהחליטו לייסד את "אחוזת בית". את ביתם בנו ברחוב אחד- העם 14. בשנת 1914 הוצע  ליוסף עזריהו לקבל לידו את ניהול בית- הספר הריאלי בחיפה כאשר דר' בירם, מייסדו של "הריאלי" התגייס לצבא התורכי. שרה והבן המשיכו להתגורר באחוזת- בית עד לסיום שנת הלימודים בבית- הספר לבנות, בקיץ 1915. את הבית בתל אביב החזיקה המשיכה עד לשנת 1943.

בשנת 1919 עברה המשפחה להתגורר בירושלים. יוסף עזריהו מונה למפקח על רשת בתי- הספר של מחלקת החינוך של ההסתדרות הציונית ושרה קיבלה את ניהול בתי הספר לבנות בעיר. שרה הייתה מראשי הפעילות למאבק האישה העברית לזכויות שוות. היא ויוסף עזריהו לקחו חלק גם כצירים ב"אסיפת הנבחרים", המוסד שניהל את ענייני היישוב היהודי בתקופת המנדט הבריטי.

אחת- עשרה שנה לאחר שעזבה, חזרה משפחת עזריהו לתל- אביב בשנת 1926.

יוסף עזריהו נפטר ב- 20.3.1945 בעת ששימש בתפקיד המפקח על בתי- הספר התיכוניים.

שרה ויוסף עזריהו נקברו בבית- העלמין ברחוב טרומפלדור.

myimages24  עזריהו – תמונת בני הזוג