סמילנסקי דוד ושרה

סמילנסקי דוד ושרה בלומה יהודה הלוי 30

72Smilanskycouplepicדוד סמילנסקי, נולד ב-1875 בפלך קייבשבאוקראינה. עלה ארצה לראשונה כנער בן 16בעלייה הראשונה ב- 1891 . תחילה היה ביפו ומשם עקר לראשון לציון ומשם לחדרה עם היווסדה. בחדרה דבקה בנער הקדחת הצהובה שהרי חדרה שכנה סמוך לביצות ולכן אולץ לחזור לבית הוריו באוקראינה ועסק שם בפעילות ציונית.

 ב-1906 עלה שנית ונמנה על מועדון "ישורון", הוא עבד כמנהל המחסנים של בית החרושת הידוע למתכת של ליאון שטיין. הוא נחשב לאחד מ"החמישייה הפותחת" של מייסדי אחוזת-בית (עם דיזינגוף, וייס, דנין-סוכובולסקי וחיוטמן), הוא שימש כחבר הוועד הראשון של אחוזת בית וסמוך לאותה עת ב-1910 שימש מזכיר וגזבר של הגימנסיה הרצליה ולימים היה חבר הוועד המפקח שלה.

בימי גירוש1917 טיפל בקשר שבין תלמידים של הגימנסיה שנשלחו ארצה בגפם על ידי הוריהםשנשארו בחו"ל.

הוא היה מראשוני החברים של מועצת תל אביב ואחר כך מ-1921 המפקח הכללי על ענייני העירייה, ומשנת 1927 היה מנהל מחלקת המים והמאור בעירייה. הוא פרש לגימלאות בן 72 .קודם לכן היה ממייסדי "המרכז המסחרי" של תל אביב.

דוד סמילנסקי היה פעיל גם למיניהם, לרבות יו"ר מועצת האופרה הארצישראלית – מיסודו ב-1923 של מרדכי גולינקין. כן נבחר לכהן כנשיא בבני ברית והבונים החופשיים.

דוד פרסם מאמרים רבים בעיתונות הארץ-ישראלית. פרסומיו בידיעות עיריית תל-אביבהם בעלי חשיבות לתולדות העיר. כתב ספרי זיכרונות, וביניהם 'עם בני דורי'.

נפטר בתל-אביב ב- 1953 בביתו ברחבמוסדות תרבות ' יהודה הלוי 30 כשהוא בן 78 .