סוכובולסקי דנין יחזקאל

סוכובולסקי דנין יחזקאל   לילינבלום 24

יחזקאל דנין-סוכובולסקי נולד בביאליסטוק בראשית 1868 ועלה בגיל 18. ביפו פתח חנות מכולת ובמשך הזמן פיתח את מסחרו ליצוא שקדים, שמן זית, דבש וענבים מהמשקים העבריים. הוא היה הראשון שהביא ארצה גפרית וכלי גיפור לפרדסנות. נשא לאשה את רחל בת יהושע ילין והנהיג דיבור עברי בביתו, שהיה בית-ועד לפיתוח היישוב ומעין 'לשכת מודיעין' לעולים החדשים. ממייסדי ספריית 'שער ציון' ולשכת 'בני-ברית', גן-הילדים העברי הראשון והמועצה להשלטת השפה העברית. ב-1902 מינה אותו ב"ז הרצל להפיץ את השקל הציוני ומניות 'אוצר התיישבות היהודים' בארץ. ב-1907 ייצג את הסוחרים במועצה המחוזית של ארץ-ישראל. היה בין יוזמי התכנית לייסוד פרבר עירוני מודרני ליד יפו. מספרים שהגה את הרעיון עוד באמצע שנות ה-90 של המאה ה-19, לאחר שיחה עם גיסו דוד ילין (שהתמצא בייסוד שכונות מחוץ לחומות ירושלים).
לתולדות תל-אביב נכנס, כאמור, כאחד מהחמישייה ההיסטורית של המייסדים. את ביתו ברח' הרצל פינת ליליינבלום בנה בעבודה עברית מלאה (מעשה נדיר באותם ימים). במרוצת השנים השתתף כיוזם, מייסד או שותף בבתי-החרושת לספירט ביפו, לשימורים בזכרון-יעקב, לבשמים ביפו, למכונות ויציקה (של שטיין) ביפו, לרעפים במוצא, ואף עסק בגידול טבק.
כיוון שוויתר על נתינותו הרוסית והתעתמן, נרשמו על שמו קרקעות רבות בארץ-ישראל (אדמת 'גאולה' בתל-אביב, בראשון-לציון, ברחובות ובחדרה), שבעליהן לא יכלו לרשמן על שמם בגלל נתינות זרה.
נפטר בתל-אביב סמוך ליום הולדתו ה-78, ב-1946.

excel64  סוכובולסקי – עץ משפחה