מלכה ואברהם- גרשון חנוך

מלכה ואברהם- גרשון חנוך יהודה הלוי 21

Gersohon

אברהם גרשון נולד בווילנה בכ"ט כסלו תרכ"ט (1868) לאביו ר' יוסף יצחק ולאמו שרה. הוא קיבל חינוך מסורתי עד גיל 15. בהמשך למד בבית הספר הממשלתי בוילנה ולמד את השפות רוסית וגרמנית.

בשנת 1896 עבר להתגורר בביאליסטוק שם נישא למלכה ונולדו להם שני ילדים, חיים ורבקה (לימים נישאה לבן משפחת איתין, ממשפחות המייסדים).

בביאליסטוק השתלב בתעשיית הטקסטיל והקים מפעל ליצור אריגים. מפעלו זכה להצלחה ברחבי רוסיה הודות לשיפורים והשכלולים שהיו פרי יוזמתו של אברהם גרשון.

באותה תקופה נעשה ציוני, היה חבר בועד הציוני המרכזי שבביאליסטוק. התקופה שהחלו הפרוגרומים נגד יהודי רוסיה חבר לאחרים בהקמת ארגון להגנה עצמית של יהודי ביאליסטוק.

בשנת תרס"ו (1906) עלה לארץ ישראל עם רעייתו ושני ילדיו. המשפחה השתכנה בשכונת נוה- שלום. אברהם גרשון עסק בתעשיית העורות ובפרדסנות בנס- ציונה.

בשנת תרס"ט (1909) היה מראשוני המצטרפים לאגודה שהחליטה על הקמתה של "אחוזת בית" והיה בין הראשונים שבנו את ביתם.

אברהם גרשון היה פעיל ציבורית בתחומים מגוונים. בשנת תר"ע (1910) השתתף בהקמת השמירה וההגנה בתל אביב והיה לראש הארגון. הוא היה בין יוזמי יסודה של ועד הקהילה והיה גם חבר בבית המשפט השלום.

בשנים הראשונות לקיומו של "הפועל הצעיר" היה כותב בו מאמרים בחתימת "אגח". לימים היה ממיסדי ההוצאה לאור "לעם".

אברהם גרשון חנוך נפטר בכ"ח שבט תש"ז [1947] ונקבר בבית העלמין ברח' טרומפלדור. רעייתו מלכה נפטרה בשנת תש"ח [1948] ונקברה בבית העלמין ברח' טרומפלדור.

ערך מיקי כהן על סמך האנציקלופדיה של דוד תדהר 18/6/08