מיכל ונחמן פלמן

 מיכל ונחמן פלמן  יהודה הלוי 24

Pelman(1)נחמן הוא בנם של שרה- איטה ודב- דוד פלמן. הוא נולד בשנת תרל"ו (1876) במזריץ' שבפולין. בהיותו בן שבע עלה אביו לארץ ישראל ורכש נחלה בשטח הכפר הערבי סומיל. האב הכין את המשק ובית המגורים למשפחתו. חזר למזריץ' והביא את משפחתו למשק שבכפר הערבי בשנת 1884.

לאחר כחצי שנה נפטר האב ממכת- שמש ועול ניהול המשק הוטל על האם, שרה- איטה. בית ספר לא היה בסביבה הקרובה, לכן הביאה אמו של נחמן,  מורים וגדולים בתורה מירושלים.

בשנת 1892 עזב נחמן את המשק המשפחתי ועבר לפתח- תקווה והועסק כמדריך  בגידול פרי הדר באחוזת אמיל לחמן.

נחמן פלמן נשא לאשה את מיכל ממשפחת שלאנק הירושלמית.

לזוג מיכל ונחמן היו שישה בנות ובנים. פרידה, אשת מאיר סאויצקי, אסתר, אשת משה בריל [סגן מנהל בנק קופת- עם], יונה, אשת יוסף קמיניץ [רשם בית המשפט המחוזי ביפו], רבקה, דוד [מנהל בתי ספר עבריים בברוקלין] והבן האחרון ישי.

שנים רבות עסק נחמן פלמן בפיתוח הפרדסנות. בשנת 1903 מונה למפיץ של יינות אגודת הכורמים ויקב ראשון- לציון לאזור יפו והסביבה וכן לייצוא היינות. הוא פיתח שווקים ליינות במצרים, באפריקה, אירופה וארה"ב. כאשר הוקמה חברת "כרמל מזרחי" ייסד יחד עם אחיו חיים בית מסחר ליינות ביפו.

בשנת 1906 – 1909 היה המנהל המסחרי של בית- החרושת למכונות ומתכת ל. שטיין. בשנת 1909 החל בהפצת מוצריה של חברת "ואקום אויל" במרוצת 25 שנות עבודתו בחברה, התקדם והיה למנהלה הכללי. בסוף חודש ינואר 1933 פרש ויצא וגמלאות.

משפחת פלמן הצטרפה ליוזמה להקמת "אחוזת בית" והייתה בין 66 המשפחות המייסדות.

לימים השתתף ביסוד שכונת בית- וגן [כיום, בת- ים]. עם מנחם גילוץ יסד את חברת "מרכולת" שהקימה את חלקו הצפוני של המרכז המסחרי.

עם תחילת מלחמת העולם הראשונה, התנדב לצבא הטורקי ושימש בתפקיד מהנדס אספקת מים וחשמל לצבא הטורקי והגרמני במדבר סיני. במסגרת אחריותו, העסיק 500 יהודים בעלי מלאכה במתקני הצבא בבאר- שבע, עסלוג', עוג'ה- אל- חפיר ואל- עריש.

בשנת 1950 נפטרה מיכל פלמן ונקברה בבית העלמין ברחוב טרומפלדור. חמש שנים לאחר מכן, נפטר נחמן פלמן ונטמן ליד רעייתו.

נערך על ידי מיקי כהן על סמך האנציקלופדיה של דוד תדהר 18/6/08