חנה ומרדכי וייסר

חנה ומרדכי וייסר  לילינבלום 15

מרדכי וייסר עלה ב-1905 עם רעייתו חנה ושלושת ילדיהם הקטנים. מצפון ליפו, ליד חוף הים, הוא הקים יחד עם מתתיהו וינוקור בית-חרושת לחביות עץ ליקבים. שניהם הצטרפו ל'אחוזת-בית'. וייסר בנה את ביתו ברחוב ליליינבלום 15 וכעבור שנה מכרו ובנה בית אחר סמוך לו. ב-1912 הגיע יהודי ושמו משה אברבנאל והביא הצעה להקים בתל-אביב הקטנה בית סינמטוגרף (ראינוע).

הייתה לכך התנגדות בוועד תל-אביב, אך וייסר היה בין המעטים שתמכו ברעיון. הוא נכנס לשותפות עם אברבנאל, ויחד בנו את ראינוע 'עדן'. ב-1913 קיבלו מוועד תל-אביב זיכיון בלעדי להפעילו למשך 13 שנים. הראינוע נחנך בסרט 'ימי פומפיאה האחרונים'. . . ב-1917, בזמן הגירוש מתל-אביב, יזם וייסר את העסקת המגורשים וחתם חוזה לאספקת מזון לצבא הגרמני, ששהה בעפולה ובצמח. באחת הנסיעות לזיכרון-יעקב (כדי לפגוש את מאיר דיזנגוף) חלה במגפה. הוא חזר לטבריה ושם נפטר בגיל 41, בעיצומו של משא-ומתן לרכישת מרחצאות טבריה.

436kidmat_eden_200הספר קדמת עדן תולדותיה של משפחת ויסר, מ 66 משפחות המיסדים, ותולדותיו של ראינוע "עדן", הראינוע העברי הראשון בעיר העברית הראשונה. השתלשלות חייהן, מעשיהן, ושאיפותיהן של הדמויות בספר זה היא עלילה מרתקת וסיפורה של העיר תל אביב בראשיתה. לספר מצורף סרטו של האמן חוני המעגל "היטל עינוגים", רטרוספקטיבה של ראינוע "עדן". מידע על הספר בדף המשפחה באתר. מחיר הספר: 80 ₪ לחברי עמותת משפחות מייסדי תל אביב במקום 120 ₪ להזמנה יש לשלוח צ'ק ע"ס 80 ₪ לפקודת עד אל נכסים והשקעות בע"מ לת.ד. 7764 רמת גן 52177. ולציין כתובת למשלוח הספר