הכהן מרדכי בן הלל ושפרה

הכהן מרדכי בן הלל ושפרה בתיה לבית פבזנר הרצל 11

מרדכי בן הלל הכהן נולד במוגילב, על נהר הדנייפר ברוסיה הלבנה בשנת 1856.33hacohncouplepic

הוריו גרו בעיר הבירה פטרסבורג שם עסק אביו במסחר. אחיו הבכור, יצחק גם כן ישב בפטרסבורג כשמשרדו בארמון בית המלוכה (הוא היה שותפו של הנסיך הגדול, אלכסנדר מיכיילוביץ', גיסו של הצאר). נכדו של יצחק הנקרא על שמו היה יצחק רבין ז"ל.

ב-1882 מרדכי בן הלל נשא לאישה את שפרה בתיה, בתו של ר' נתן נטע פבזנר, סוחר יערות. כשותפים שווים פיתחו תעשיית ענף העץ בעיר גומל ברוסיה הלבנה. היו להם מנסרות ומפעלי ייצור לרפסודות, אדני מסילות רכבת, עצים לבניין, לבידים וחביות.

 ב-1905 פתחו סניף בחיפה והיו מייסדי בית החרושת לשמני מאכל "עתיד" שהפך אחר-כך לבית החרושת "שמן". מרדכי בן הלל היה מעורה משחר נעוריו בחיי שבעת מליון היהודים ברוסיה. הוא כתב בעיתונים בעברית, ברוסית ובאידיש והיה פעיל בתנועה הציונית.

ב-1889 וב- 1891 ערך מסעות לארץ ישראל ורכש שם קרקע. ב-1897 השתתף בקונגרס הציוני הראשון בבאזל בלוויית שני גיסיו נחום הלל קופילוביץ ושמואל פבזנר ובלוויית מחותנו אחד העם.

ב-1907 לאחר השתתפותו בקונגרס הציוני השמיני בהאג הפליג עם משפחתו ליפו להשתקע בארץ. הוא היה בין 66 משפחות מייסדי תל-אביב (אחוזת בית) ושימש כחבר ועד העיר מראשיתה.

ביתו נבנה בפינת הרחובות הרצל ולילינבלום (בית זה עומד על כנו עד כתיבת מילים אלו בשנת 2006). מרדכי בן הלל היה עסקן למופת כשיומניו מימי מלחמת העמים דיווחו נאמנה על שעבר על הישוב בכלל ועל תל-אביב בפרט בשנות מלחמת העולם הראשונה. יומנים אלו הודפסו על-ידו ופורסמו מחדש ע"י יד בן צבי תחת השם "מלחמת העמים".

 ד"ר חיים וייצמן הגיע לתל-אביב עם הכיבוש הבריטי, אחריו באו חברי ועד הצירים, נציגי הנהלת ההסתדרות הציונית. מרדכי בן הלל התבקש לעבור לירושלים ולרכז את עבודתם שם. מנחם אוסישקין החליפו בתפקיד זה עם עלייתו ארצה, אולם מרדכי בן הלל נשאר להתגורר בירושלים וגר בה עם בתו חנה וחתנו הד"ר ארתור רופין. כמו כן בסמיכות גרה בתו רוזה וחתנו שלמה גינצבורג גינוסר, בנו של אחד העם.

 למרות גילו הוא ייסד שם את בנק הלוואה וחיסכון ונשאר פעיל בעסקי ציבור עד סוף ימיו. בשעת ביקור בחיפה אצל בניו שמואל ודוד הכהן לקה בלבו ונפטר בדצמבר 1936.

הוא הובא למנוחות בבית הקברות בבנימינה, שם בניו הלל ושמעון (בוגרי גימנסיה הרצליה) היו איכרים. שפרה בתיה עברה לגור בבנימינה ליד בניה ונפטרה בשנת 1950.

myimages24  הכהן-תמונת זוג המיסדים
excel64  הכהן-עץ המשפחה
myimages24  הבית של מורדכי בן הלל הכהן ורעיתו ושפרה-בתיה הרצל 9 פינת לילינבלום