בלינדה ויעקב אלחנן ליטוינסקי

בלינדה ויעקב אלחנן ליטוינסקי  אחד העם 22

Litoinsky(2)יעקב אלחנן נולד באודיסה בשנת תרי"ג (1852) לאביו משה הלוי. בילדותו, זכה לחינוך יהודי וכללי. כשבגר התמחה במסחר. הוא נמנה עם ראשוני "חובבי ציון" באודיסה.

לאחר שהתאלמן, חיסל יעקב אלחנן ליטוינסקי את עסקיו ועלה בשנת תר"מ (1880) לארץ ישראל והתיישב ביפו. שם נישא בשנית לבלינדה פינקלשטיין, בתה של אלמנת יו"ר הקהילה היהודית בבורדו.

טחנת הקמח שהקים בעיר עזה נתקלה בקשיים והוא נאלץ לזנוח אותה ולחזור ולפעול ביפו, שם  הקים בית חרושת לסבון.

בשנת תרמ"ו (1886) רכש 40 דונם קרקע בראשון- לציון בה הקים משק חקלאי. משלא הצליח להכות שורש במקום, חזר ליפו והשתלב בעסקי סחר העץ של הבילויי יעקב הרצנשטיין. לאחר זמן הקים מפעל לחביות עץ ששירת את הביקוש ההולך וגדל של יקבי ראשון- לציון וזכרון- יעקב.

משפחת ליטוינסקי הייתה אחת מ- 66 המשפחות שייסדו בשנת 1909 את "אחוזת בית". הבית שהקימו ברחוב אחד- העם היה מהגדולים והמרווחים מבתי השכונה החדשה.

לבני הזוג ליטוינסקי היו שלושה בנים, מוריס, אמיל וריימונד.

יעקב אלחנן נפטר בתל אביב בד' חשון תרע"ו (1915) ונקבר בבית העלמין ברחוב טרומפלדור.

בפרוץ מלחמת העולם השנייה 'ירדו' האחים מוריס ואמיל ליטוינסקי  למצרים. שם פתחו בפעילות מסחרית מגוונת. בין היתר , היו לספקים לצבא  הבריטי. כשחזרו לאחר המלחמה לארץ ישראל, זכו האחים להתמנות לסוכנים הכלליים של חברת הנפט "של". מוריס גם שימש כקונסול כבוד של אסטוניה.

בשנות העשרים והשלושים של המאה העשרים, החלו האחים ליטוינסקי ברכישת קרקעות. בשנת 1933 הם רכשו 1700 דונם מהכפר הערבי סקיה. על שטח זה פיתחו האחים את שכונת הגנים "תל ליטוינסקי" שלימים סופחה לרמת- גן (קריית קרינצי). גם המחנה הצבאי ולידו בית החולים תל- השומר קמו על אותם 1700 הדונמים. צפונית לקיבוץ שפיים רכשו האחים 600 דונם ונטעו בו פרדס ובמרכזו בית מידות. עד לעקירתו והפיכת השטח למרכז קניות גדול, היה המקום ידוע בשם "פרדס ליטוינסקי".

מוריס נפטר בשנת 1952. אמיל נפטר בשנת 1962 ונקבר בבית העלמין בקריית שאול. ריימונד (צעיר הבנים) נשאר ערירי וחי רוב שנותיו בפריס.הוא נפטר בשנת 1956  ונקבר אף הוא בבית העלמין בקריית שאול.

מאמר בנושא המושבה תל ליטוינסקי