בייה ויוסף- ניסים מזרחי

בייה ויוסף- ניסים מזרחי  הרצל 15

166mizrachi5משפחת יוסף נסים ובייה מזרחי הייתה מהמשפחות המייסדות הבודדות שהיו מוותיקי הארץ.

יוסף ניסים (1874-1957)  דור חמישי בארץ הגיע עם אביו ואמו מירושלים ליפו בעקבות מגיפת הדיפטריה שפשטה בעיר. הרבה יהודים נהרו אז ליפו המתפתחת עקב הנמל שפעל בה.

אבות אבותיה של משפחת מזרחי הגיעו לארץ מבבל והיו לצאצאיה של יהדות בבל. יוסף  ניסים אף שלט בשפה הארמית ולימד את השפה ביפו תל-אביב. הוא ואביו עסקו במסחר סיטונאי במצרכי מזון. כמו כן שימש גבאי בבית הכנסת "אליהו הנביא" שברחו לוינסקי בתל אביב הקיים עד היום. המשפחה הייתה דתית אך לא חרדית פנטית, ידועים גם הסיפורים של זמירות השבת שיוסף ניסים היה מזמר בכל שבת בבוקר והשכנים הקשיבו בחרדת קודש לקולו.

בייה מזרחי הייתה בת למשפחת מטלון הידועה שחייתה ביפו מזה דורות. בייה הייתה אשה צדקת שפתחה דלת ביתה לעניים. בכל יום היו מופיעים אנשים שכבר ידעו מראש את תפריט היום והיא חילקה להם ארוחות ברוחב יד.

סעודת פורים שהייתה בביתם נודעה בכל העיר, כמו כן חג הסוכות נחוג ברוב פאר והדר שבסוכה מופיעים כל פירות השנה שהביא יוסף ניסים היה שומר ואסף בכל החודשים שקדמו לחג.

המשפחה הייתה ותיקה ומבוססת ביפו ונווה שלום (שכונה שקדמה לנווה צדק) לא נזקקה למגרש ולבית, ובכל זאת הצטרפה לקבוצת מייסדי תל אביב מסיבות ציוניות וחברתיות. למען הקמת שכונה יהודית ראשונה בארץ.

בשנת 1917 הוגלתה המשפחה על ידי הטורקים לכפר ג'אמל . האם בייה חלתה והאב  יוסף נאלץ לטפל בארבעת ילדיו הקטנים ונעזר במשפחת שלוש שגם היא הוגלתה לאותו כפר.

בשנות העשרים והשלושים שערבים צמאי דם השתוללו ופגעו ביהודים, הצליחה המשפחה להנצל תודות לתושייתה של האם בייה אשר דאגה למסג ר בקרשים גדולים את דלתות ביתה.

הצאצאים: שרה שנישאה לניסים אלגזי, יוצא תורכיה, יזם רב פעלים שבנה ב-1950 את מלון "גזית" בכיכר דיזנגוף (היום מלון סנטר).

ניסים ואשתו מתי יוצאת בולגריה.

יצחק (זכי) ואשתו לידיה, יוצאת בולגריה.

אסתר ובעלה יעקב  דואניאס גם הוא יוצא בולגריה, אכן מיזוג גלויות אמיתי.

לאחר הקמת אחוזת בית מכרו יוסף ניסים ובייה את המגרש ועברו להתגורר בדרך יפו 42 תל אביב, שם חיו שנים רבות עד פטירתם.

הם נטמנו בבית הקברות ברחוב טרומפלדור שם גם קבורות שתי הסבתות רבא חנולה מזרחי ואסתר כהן מטלון ז"ל.

הובא לדפוס על ידי הנכדה: טליה דרבינסקי לבית דואניאס.

בתמונה המצורפת

יוסף ניסים עומד מימין כאשר הילד ניסים בזרועותיו

ואשתו ביה יושבת כשלצידה אביה אמה אחיה ואחיותיה.

בתה שרה יושבת למטה

myimages24  משפחת מזרחי