בהרב ריבקה וישעיהו

בהרב ריבקה וישעיהו  הרצל 12

120Rivka-Baharavרבקה בהרב בת יקותיאל- זוסמן ליבין , נולדה בשנת 1854 באורשה (רוסיה) .
נישאה לישעיהו בהרב( סוחר עצים ביקטרינוסלב), היו אילו נישואיו השניים של ישעיהו.

לרבקה ולישעיהו נולדו ברוסיה : יהושוע לייב( נפטר בצעירותו ),  סוניה שרה, שלמה זלמן ( נפטר בצעירותו ) רוזה אסתר, ויקותיאל. משפחה ציונית שבביתה דיברו עברית.
בביתם היו גם שני ילדי ישעיהו מאשתו הראשונה חנה ( ליבין ) : יצחק נחום ( איצ'נוחם ), ומנחם מנדל.  רבקה הייתה ציונית כבר בנעוריה ולכן הדיבור העברי בבית והאוירה הציונית העברו לילדיה באופן טבעי.
הפרנסה הייתה טובה אבל ישעיהו אב המשפחה נפטר צעיר מאוד ב-1903 ביקטרינוסלב.  ואחרי הפרעות ביקטרינוסלב החליטה ריבקה לעלות יחד עם ילדיה לארץ ישראל.

הבת סוניה כבר נישאה ליהודה הלב"ץ ואמא רבקה בחרה בו ל"תור את הארץ" השנה 1905. והמקום וגם הזמן נראו ראויים .
לאחר שנה עלתה רבקה עם שלושה מילדיה סוניה רוזה ויקותיאל לארץ ישראל. איצ'ינוחם נשאר ביקטרינוסלב כדי לסגור, למכור ולהשלים כל מה שצריך. וכשהכול היה סגור עלה גם הוא.

רבקה הייתה מראשוני בוני תל אביב וממיסדיה,ומ-36 האמהות הראשונות אשר מסרו את ילדיהן לגימנסיה "הרצליה". את ביתה בתל אביב בנתה בעבודה עברית וחומרי בניין עבריים, שהיו אז יקרי מציאות.
היא תמכה באגודת המכבים הקדמונים להגשמת הרעיון של משקים חקלאיים עבריים בסביבות ירושלים, בכך עזר לה חתנה יהודה הלב"ץ שקנה בשבילה 1000 דונם ראשונים בעטרות(קלנדריה).

במלחמת העולם הראשונה חיו סוניה וארבעת  בניה אחרי מות יהודה הלב"ץ אצל רבקה בהרב באחוזת בית –פינה צפונית מערבית של רחוב הרצל לילינבלום, בית בן שמונה חדרים שחלקם הושכרו כדי לעזור בפרנסה.
באותה תקופה גרשו התורכים את היהודים מתל אביב . רבקה שכרה עגלות וסוסים וכל המשפחה יצאו לדרך בכוון יבנאל דרך ואדי ערה. מפחד מפני השודדים הם נסעו בלילה והתחבאו ביום . כאשר הגיעו ליבנאל הם התקבלו על ידי ידיד המשפחה . רבקה הציעה להסתפק בעץ התאנה כמקום ראוי למגורים בקיץ.

רבקה חזרה לתל אביב וחיה בה עד יום מותה ב- ל' אדר א' תרפ'ד  1924
בנה איצ'ינוחם חי בארץ ונולדו לו : חיה , וצדוק
בתה סוניה ויהודה הלב"ץ חיו בירושלים יהודה היה ממיסדי הגמנסיה העברית בירושלים ובית העם, וכן בית ספר "תחכמוני". וסוניה אחות ברפואת עיניים.בתה רוזה חיה כל חייה בתל אביב.
בנה יקותיאל היה מזכיר חברת החשמל והיה יד ימינו של פנחס רוטנברג.
כל בני המשפחה של רבקה בהרב מאז וגם היום כולם חיים בישראל.

myimages24  בהרב רבקה – תמונה משפחתית
excel64  בהרב – עץ משפחה