אסתר וקדיש יהודה סילמן

אסתר וקדיש יהודה סילמן   לילינבלום 30

יהודה קדיש סילמן נולד בעיירה בוטרימאנצ'י שבליטה בכ"ה כסלו תרמ"א (1881). קדיש יהודה למד בישיבת סלובודקה אך גם רכש השכלה כללית בלימודים אקסטרניים. בנעוריו יסד שבועון בשם "הקול" ובתקופת לימודיו בישיבה הורה בחשאי עברית לחבריו. היה מורה בוילנה, בבית הספר העברי הראשון "יהודיה".

סמילנסקי - תמונת הזוגבשנת 1905 נשא לאישה את בת עיירתו, אסתר כהן. בשנת תרס"ז (1907) עלה לארץ ישראל בגפו ובשנת 1909 הצטרפו אליו רעייתו ובתו הפעוטה, ימימה. בשנתיים הראשונות לשהותו בא"י היה מורה בבית הספר לבנות ביפו.

בני הזוג סילמן נמנו עם 66 המשפחות שהקימו את "אחוזת בית". לימים עברה המשפחה להתגורר בירושלים והיו בין מקימי שכונת בית- הכרם (1923). קדיש יהודה היה בין מייסדי "הגימנסיה העברית" ברחביה ושימש בה מורה במשך 20 שנה.בתקופת "מלחמת השפות" היה מראשי הנאבקים נגד מגמת חברת "עזרה" להשליט את הגרמנית כשפת הלימודים ברשת.

קדיש יהודה היה מעורב בפעילות ציבורית ענפה. היה חבר בהנהלת בית- העם בירושלים וחבר ולימים נשיא לשכת "הבונים החופשים" ע"ש רשב"י. הוא היה מרצה מבוקש. נאומיו היו מתובלות בהומור והוא הצטיין בדברי ביקורת שנונים. הוא היה חבר קבוע במערכת עיתון "הארץ" בראשיתו ואח"כ ב"דואר היום". קדיש יהודה פרסם מחזות, קובצי סיפורים ושירים. כמה משיריו שהולחנו על ידי חנינא קרצ'בסקי
היו ללהיטים.

רעייתו אסתר הייתה עסקנית ציבור, פעילה בעניני תרבות בבית- הכרם ובירושלים, לוחמת לזכויות האשה ונאמנה ללשון העברית ולהקנייתה.

לבני הזוג היו חמישה ילדים.
הבת הבכורה הייתה ימימה שנישאה לסופר שרגא קדרי.
הבן השני אברהם היה בוגר בית הספר החקלאי במקוה- ישראל ועסק בחקלאות.
הבן השלישי ראובן היה חוקר הלשון , סופר ומורה. הוא שינה את שם משפחתו לסיוון .
הבת הרביעית פיוטה הייתה מורה ונישאה לצביע פלשנר שהיה מנהל בית הספר ביבנאל.
הבת הצעירה, שולמית הייתה מורה ונישאה למשורר משה בסוק.
קדוש יהודה נפטר ונקבר בירושלים בט' כסלו תרצ"ח (1937). אסתר נפטרה ונקברה בירושלים בי' שבט תש"ג (1943).

נערך על ידי מיקי כהן על סמך האנציקלופדיה של דוד תדהר

myimages24  סמילנסקי – תמונת הזוג
myimages24  סמילנסקי דוד ובנו שמעיה
myimages24  סמילנסקי – תמונת הבית
excel64  סמילנסקי – עץ משפחה
myimages24  רישום בית סמילנסקי בטאבו