איתין רבקה ואהרון

איתין רבקה ואהרון  יהודה הלוי  19

134Itincouplepicרבקה ואהרון איתין עלו לארץ ב – 1906 מבריאנסק שברוסיה. הם מכרו את בית הדפוס המשגשג שבבעלותם ועלו עם חמשת ילדיהם להגשמת חלומם הציוני. כבעלת הון בחרה המשפחה להתגורר תחילה ברחוב בוסטרוס היוקרתי של אז.

עוד בבריאנסק היה אהרון איתין עסקן פעיל בענייני הציבור היהודי ומורשה של "חובבי ציון" בעירו.

 עם עלותו חידש את מלאכת הדפוס העברי, תחילה ביפו ואח"כ בתל-אביב, עד שבית הדפוס שבבעלותו היה לאחד הגדולים בדפוסי הארץ. הוא היה חלוץ הדפוס העברי המודרני של אז בארץ.

אחרי שנתיים לעלייתו השתתף ביסוד בית החרושת לאומנות עץ "בית אומנות" בבתי פיינגולד שמצפון ליפו.

אהרון איתין היה איש רב פעלים ונדבן ברוחב לב. הוא היה ממייסדי בית הכנסת הגדול, מתומכיה הראשונים של "גימנסיה הרצליה" וחבר הועד המפקח הראשון שלה. ילדים נזקקים רבים זכו ללמוד בגימנסיה בזכות תמיכתו הכלכלית בהם. אחד מהם היה השחקן רפאל קלצקין שבעקבות מלחמת העולם הראשונה איבד את הקשר עם משפחתו, נותר לבדו בארץ, עבד למחייתו ב"דפוס איתין" אולם אהרון שהבחין בכישוריו החזירו ללימודים כאשר הוא ממן את עלותם.

עם הקמת "אחוזת בית" השתתפה משפ' איתין בייסודה ובנתה את ביתה ברח' יהודה הלוי  19.

עם השנים והתרחבות המשפחה, בנה אהרון איתין בית שני בתל-אביב רחב מידות ברח' לוינסקי 69 .

הבית ברח' לוינסקי היה בן שתי קומות, עתיר חדרים והכיל את כל המשפחה המורחבת שכללה בני זוג וצאצאים וכולם נהנו מהמגורים בצוותא.

רכישת השכלה היה ערך עליון בבית איתין. ואכן כל חמשת ילדי המשפחה סיימו בתי ספר תיכונים ורכשו השכלה אקדמית באוניברסיטאות באירופה כאשר הוריהם מממנים את כל העלויות.

אהרון איתין נפטר בתל-אביב ב – 1930. רבקה איתין נפטרה ב – 1937.  שניהם קבורים בבית העלמין ברח' טרומפלדור בת"א.

הבן הבכור סעדיה איסיי היה מהנדס חשמל, הרעיונאי והיזם להקמת חברת החשמל בארץ והמהנדס הראשון והראשי שלה עד לפרישתו לגמלאות. הוא נשא לאישה את רבקה חנוך בתם של מלכה ואברהם-גרשון חנוך, ממייסדי תל-אביב. בתם אריאלה הייתה הנכדה הראשונה שנולדה לשנים ממייסדי העיר.

הבת פניה הייתה מורה ומהשחקניות הראשונות של להקת "חובבי הבמה" ביפו. היא נישאה למהנדס נחום פפר שפעל רבות לגאולת הארץ יחד עם פרופ' רופין ונהרג בתאונת מטוס בשנת 1936. לזוג נולדו שתי בנות ובן.

הבת דיבשה הייתה דר' למתמטיקה מורה ומרצה בארץ ובשוויץ. היא נישאה מתמטיקאי פרפ' בנימין אמירה. שניהם היו בוגרי "גימנסיה הרצליה". בשנת 1925 היו השניים בין מייסדי הפקולטה למתמטיקה באוניברסיטה העברית. לזוג נולדו שתי בנות.

הבת מרים, בוגרת "גימנסיה הרצליה"  הייתה בקטריולוגית ונמנתה עם צוות המעבדה הראשון של "הדסה" תל-אביב. היא נישאה לכלכלן דוד לוין שהיה מבכירי חברת האשלג, מראשוני הרווזיוניסטים בארץ ומועמדם לכנסת הראשונה. דוד פעל רבות להעלאת ניצולי השואה, גם בעליה הלא לגאלית. לזוג נולדו בן ובת.

הבן הצעיר, נחום, בוגר "גימנסיה הרצליה", היה איש אמנות, בוגר אקדמיה לאמנות בפאריז. הוא הקים את רוב הצינקוגרפיות של תל-אביב. הוא היה מצנט לציירים רבים ומבעלי "העולם הזה" בשנות החמישים.  נחום היה גבר נאה ושרמאנטי  שכבר אז חי עם ידועה בציבור (הציירת לאה גרונדיג), אך מעולם לא נישא.

excel64 משפחת איתין – עץ המשפחה
myimages24 תמונת בני הזוג