אידלסון שמואל ולאה

אידלסון שמואל ולאה – רחל   יהודה הלוי 18

שמואל אידלסון נולד ב –תרמ"ד 1883 בויטבסק שברוסיה הלבנה, ועלה ארצה בהיותו בן 8 עם הוריו לוי יצחק, חסיד חב"ד, וחנה בתיה אידלסון. המשפחה גרה בבתי ויטנברג שברובע המוסלמי. שמואל היה בקי בלימודי קודש ותורת ישראל, ועם זאת היה בעל השכלה כללית רחבה, וידע בשפות. לאב לוי יצחק היה עסק של 57Idelsoncouplepicחלפנות כספים, ונועד לפעמים עם אהרון איזנברג שפעל לגיוס כספים לישוב א"י.

בבקורו אצל איזנברג ברחובות, הכיר את רחל בת איזנברג הבכורה, והועיד אותה לבנו שמואל. הם נישאו בשנת תרס"ב 1902. שמואל ורחל היו זוג למופת, ואהבה רבה שררה ביניהם. בשנים הראשונת לנישואיהם גרו ביפו, ושם נולדו שלושת ילדיהם הראשונים, מרים, חבקוק ואברהם משה.

שמואל היה מהפקידים הראשונים של בנק אפ"ק. נרתם לענין אחוזת בית, וסייע בהקמתה. בהגרלת המגרשים עלה בגורלם מגרש מספר 1, לימים יהודה הלוי 18. ביתם היה אחד הבתים הראשונים של אחוזת בית. פנים הבית והגן היו מפליאים ביפיים. (זה היה אחד הבתים האחרונים ששרדו במתכונתם המקורית, בית חד קומתי בעל גג רעפים, שנהרס ב-1975) . רחל נולדה בפינסק שברוסיה הלבנה בתרמ"ד 1884 בשם לאה-רחל להוריה בלהה ואהרון איזנברג.

בגיל שנתיים ב-1886 עלתה ארצה עם הוריה החלוצים. תחילה התגוררה המשפחה בכוך בבתי המערביים ביפו כשהאב עבד כפועל בראשון לציון. אח"כ במרתף בואדי חנין כשהוריה היו בין מיסדי נס- ציונה, ואת מרבית נעוריה עשתה במושבה רחובות שהוריה נימנו עם מיסדיה. היא היתה עדה לכל ההתחלות של הוריה בישוב א"י, ולכן נטילת חלק בהתחלה של עיר, ובניית ביתה בחולות העיר החדשה, היתה לגביה מובנת מאליה.

בתו השניה של אהרון איזנברג, יהודית, אחותה של רחל, נישאה לד"ר חיים הררי, גם הם ממיסדי אחוזת בית.

ב -1913 נולדה עדינה בבית המשפחה באחוזת בית.

שמואל אידלסון פרש מעבודתו בבנק אפ"ק, וב-1915 התקשר בחוזה עם שמעון רוקח מנהל אגודת "פרדס" לפיו התחייב לשווק מטעני תפוזים לטורקיה ולרומניה. כשמשימתו הסתיימה בהצלחה, נמנעה ממנו השיבה ארצה בגלל מלחמת העולם, ובהיותו גם בעל דרכון ארה"ב הצטרף אל אחיו התעשיין בארה"ב. רחל מאנה להיפרד מהארץ. בתקופת הגירוש מתל-אביב, היא והילדים שהו בבית הוריה ברחובות.

ב-1919 עם סיום המלחמה הגיע שמואל לארץ, והשפיע על רחל להצטרף אליו, תוך הבטחה שיחזרו ארצה לאחר שנים אחדות. גם בהיותם בארה"ב היו מעורים בכל הנעשה בארץ.

 ב-1929 שמואל ורחל חזרו לביתם בתל אביב, עם בת הזקונים עדינה. לצערם הרב שלושת ילדיהם הבוגרים שבינתיים הקימו משפחות נשארו בארה"ב. צמוד לבית, היה לשמואל משרד משגשג למקרקעין ופעולות טאבו וגם היה נאמן על משקיעים רבים מחו"ל. נוסף על כך נטל חלק בעסקי צבור.

רחל היתה פעילה באגודות של "מתן בסתר", והיתה שנים רבות הגזברית של אגודת "עזרת נשים"

שניהם ניהלו בית פתוח לדוגמא, מלא קרובי משפחה וידידים.

חתונת עדינה ומשה (מישה)אלמן התקימה ב-1932 באותו בית, ואהרן בכורם היה הנכד הראשון של תל-אביב, כלומר הבן הראשון שנולד להורה יליד העיר .

תצלום מחגיגות ה-25 שנה לתל אביב (1934) שבו הוא יושב על ברכי מאיר דיזנגוף, וכן השיר "על שילשים" שח.נ. ביאליק כתב על גב התצלום, הנציחו אותו.

באותה שנה הילד נהרג בתאונה.

excel64 אידלסון – עץ משפחה
myimages24אידלסון – תמונת הבית
myimages24 אידלסון – מסמך רכישה 1
myimages24אידלסון – מסמך רכישה 2
myimages24רחל ושמואל אידלסון כשהתינוק הוא הנכד הראשון של תל אביב, אהרון אלמן

.