אבולעפיה שלמה ורבקה

אבולעפיה שלמה ורבקה – יהודה הלוי 20

2317Rivka-Shlomoשלמה אבולעפיה היה נצר למשפחת אבולעפיה שהגיעה לארץ-ישראל דרך טורקיה לאחר גירוש ספרד. רבים מבניה היו רבנים ואישי-ציבור בערי הארץ: ירושלים, חברון, צפת וטבריה. וזאת החל מהמאה השש-עשרה.

שלמה אבולעפיה נולד בביירות ב-1865, למד בבית ספר תיכון תפארת ישראל ובהיותו בן 20 הגיע לראשון-לציון כמורה לצרפתית וערבית בבית-הספר של הבארון. שם ב 1892 נשא לאשה את תלמידתו רבקה בת יעקב פריימן, מעשרת מייסדי המושבה. היה זה אחד מ'נישואי התערובת' הראשונים ב'יישוב החדש'. לזוג אבולעפיה נולדו ארבעה בנים וארבע בנות הבכור היה רפאל אבולעפיה, איש גדוד נהגי הפרדות וניל"י.
ב-1895 עברה המשפחה ליפו ושלמה אבולעפיה לימד ערבית וצרפתית בבתי-הספר של 'אליאנס' ו'עזרה'. אחרי מהפכת 'התורכים הצעירים' נבחר לבא-כוחם של היהודים בפני השלטונות ביפו, כיוון שנודע בבקיאותו במנהגי המזרח.
מיפו עברה המשפחה להתגורר בנווה צדק, שם בנה שלמה אבולעפיה בית למשפחתו. חלומו היה שביתו הבכירה רחל תנשא יום אחד בבית זה.
אבולעפיה הצטרף לאגודת 'אחוזת-בית', אך לא זכה לבנות את ביתו בשכונה החדשה. הוא חלה, נסע לפרופסור ידוע בביירות לשאול בעצתו, חזר לביתו ונפטר בפברואר 1909, חודשיים לפני טקס הגרלת המגרשים. את הבית בחלקה מס' 2 של אחוזת-בית ( לימים רחוב יהודה הלוי  20) בנתה אלמנתו רבקה, שנשאה לבדה בנטל ולה שמונה ילדים.
אביה של רבקה, ממייסדי ראשון-לציון ( שחזר בינתיים לפולין, בגלל תלאות הארץ ) הגיע וניסה לקחת אותם לווארשה, אך היא לא הסכימה "לרדת". פתחה חנות לגלנטריה ביפו ופירנסה את משפחתה. היא הייתה ידועה כאישה משכילה ותרבותית. באמצע שנות העשרים מכרה את ביתה ועברה לגור בבית חדש ב"מערב הפרוע" דאז ( רחוב חובבי ציון ). שם חיתה עד פטירתה בגיל 86, ב-1961

myimages24תמונת חזית ביתם של משפחת רבקה אבולעפיה רחוב יהודה הלוי 20 תל-אביב
myimages24 תמונת זוג המייסדים בצעירותם
excel64שלמה ורבקה אבולעפיה – עץ משפחה